Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

Sveicināti visi mājas lapu veidošanas interesenti!

Šī ir jau trešā manis izstrādātā apmācības versija par to, kā veidot mājas lapas, izmantojot HTML un CSS valodas. Ar katru šīs lapas versiju, protams, tiek labotas iepriekšējo apmācību nepilnības un tiek arī papildināts saturs, lai sniegtu plašāku ieskatu tajā, kas būtu jāzina veidojot mājas lapu.

Nedaudz ievirze tajā, ko šajā apmācībā var un nevar atrast. Sākšu ar to, ko var atrast:

 • vienkāršā latviešu valodā izklāstīta pamatideja par to, kas ir mājas lapas un kā tādas pamatā tiek veidotas,
 • kas ir HTML valoda, kas ir CSS valoda, un kāpēc tieši šīs valodas, nevis kādas citas,
 • kā izveidot vienkāršu mājas lapu, kas balstīta uz xHTML un CSS valodām,
 • laba un slikta stila mājas lapu kodēšanas piemēri,
 • optimizācija koda pierakstā, skaidrojumi, kāpēc tā būtu labāk,
 • dizaina veidošanas pamati, ieteikumi,
 • skaidrojums tādam jēdzienam kā "dizaina griezšana", kā to pareizāk darīt,
 • ieteikumi izmantojamām aplikācijām, lai paveiktu visu augstāk minēto.

Veidojot iepriekšējās apmācības, man bieži tika uzdoti jautājumi no sērijas: "Kāpēc apmācībā nav iekļauts nekas par ________ ?" Katram, protams, bija sava interese par to, kāpēc trūkst viņa interesējošās lietas, tāpēc laicīgi jau brīdināšu par to, kas nav iekļauts apmācībā:

 • nav iekļauta nekāda informācija par programmēšanu (JavaScript, PHP, ASP vai jebkas tamlīdzīgs); šī apmācība domāta tiem, kas vēlas izveidot vienkāršāku vai sarežģītāku statisku mājas lapu vai vēlas apgūt lietas, kas nepieciešamas, lai kļūtu par mājas lapu dizaineri,
 • nav informācijas par serveriem un/vai domēniem, kur izvietot lapu vai kā iegūt sev vēlamu lapas adresi; šī lieta krasi atškiras atkarībā no tā, kas jums labāk patīk, cik esat gatavs par to maksāt, kur dzīvojat vai kam esat gatavs uzticēt savu informāciju, un tam nav ne mazākā sakara ar to, kāda izskatīsies jūsu lapa,
 • nav iespējams lejuplādēt nekāda veida aplikācijas; būs minēti tikai ieteikumi par to, ko izmantot, jo šeit nekas nav obligāts.

Jebkāda šajā apmācībā ievietotā informācija nav nekas jauns! Šī apmācība vairāk vai mazāk uzskatāma par vairāku citu apmācību, cilvēku ieteikumu, manas pieredzes un teorijas apvienojumu. Šīs apmācības galvenā atšķirība ir tajā, kam tā domāta un kā tā pasniegta. Galvenā paredzamā šīs lapas auditorija ir jaunieši pirms augstskolas vecumā. Valoda, kādā apmācība rakstīta, ir tuvāka sarunvalodai nekā pedagoģiski korektākai leksikai. Pati apmācība ir kā projekts jeb konkrētas mājas lapas izveide soli pa solim. Tas viss tā veidots vairāku iemeslu dēļ:

 • prakse man ir pierādījusi to, ka vidusskola ir pēdējais laiks, kad sāk visu šo mācīties, jo vēlāk vienkārši nebūs laika; ja cilvēks tiešām vēlas saistīt savu dzīvi ar šāda veida profesiju, tā jāmācās laicīgi, jo prasa pieredzi, un tieši HTML kodēšana ir viena no vieglākajām datorvalodām, kas varētu lielākajai daļai būt veiksmīgs ievads programmēšanā vai vienkārši datoru pasaulē,
 • paralēli šai apmācībai eksistē neskaitāmi citi izglītojošie materiāli par tieši šo pašu tēmu, tomēr lielākā daļa šo materiālu ir pārspīlēti sarežģīti valodas ziņā; dzīve ir pierādījusi faktu, ka daudzi pedagoģiskie likumi uz to, kā jāizglīto cilvēki, ir galīgi garām, it īpaši tas attiecināms uz valodu, tāpēc arī es īpaši neiespringšu uz valodas un terminu pareizu lietošanu, jo mans pašmērķis ir jums nevis "mācīt", bet "iemācīt",
 • līdz pat šīs apmācības palaišanai plašākas publikas apskatei neesmu atradis nevienu drukātu vai e-formātā pieejamu apmācību par šo tēmu, kas būtu kaut nedaudz tuvināta reālās pasaules prasībām un vajadzībām; neskaitāmi materiāli ir vienkārši sausi atreferējumi no tā, ko sniedz profesionālas apmācības programmas vai kursi, un no tāda materiāla dzīvē ir maz jēgas tieši tā pat kā teorētiskām zināšanām bez praktiska pamata, šī apmācība ir pamatā praktiski paraugi un tikai papildus teorijas apraksts.

Un pašās beigās vēlos pateikt kādu godīgu faktu par šo apmācību: nav iespējams šo visu iemācīties pāris nedēļās. Tas, ka jūs zināt, kā uzrakstīt pāris rindiņas nenozīmē, ka jūs mācēsies uztaisīt mājas lapu. Tādēļ iesaku jums apbruņoties ar laiku, entuziasmu, pacietību ... vēlreiz pacietību un ķerties vērsim pie ragiem!

Lai Jums veicas!