Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

Failu struktūra.

Ja sākam runāt par mājas lapām kā tādām, tad vienkāršākais veids, kā saprast, kā strādā pati vienkāršākā lapa, ir uztvert to kā daudzus failus, kas tiek ielādēti datorā pēc skatītāja pieprasījuma. Katru reizi, kad jūs uzklikšķināt uz kādu linku, tas izsauc jauna faila ielādi. Vienkārši!

Realitātē ir nedudz sarežģītāk: mājas lapa ir vesela failu hierarhija. Viena lapa (parasti) sastāv no pamata faila, kas mūsu gadījumā būs fails ar paplašinājumu *.html, stila faila ar paplašinājumu *.css un pāris attēliem. Pielieciet vēl klāt ideju, ka šādas lapas ir vairākas. Sāk veidoties diezgan liels juceklis...

Sarežģītākām lapām klāt vēl nāk JavaScript failu, XML faili, datubāzes un vēl daudzas citas lietas, kas visu samežģī vēl vairāk...

Kopumā tas varētu izskatīties vienkārši šausmīgi! Fails pie faila, visas bildes vienā kaudzē - mājas lapa vienkārši veidojas nepārskatāma! Lai no tā izvairītos, jau pašā sākumā strukturēšu visu tā, lai būtu viegli orientēties lapas saturā gan fizski, gan loģiski.

Mūsu lapā būs tikai HTML un CSS faili, kā arī dizaina un satura attēli. Organizēšu to visu pa mapēm (folderiem). Pašā sākumā izveidosim vienu mapi, kurā atradīsies mūsu mājas lapa, tajā ievietosim atsevišķas mapes dizaina attēliem un satura attēliem, HTML un CSS failus pagaidām nešķirosim, jo to nebūs tik daudz. Nav svarīgi, kur jūs izveidojat šo mapīti, galvenie nosacījumi ir:

  • neizmantot nosaukumos atstarpes,
  • atstarpju vietā izmantot defises ( - ) vai apakšsvītras ( _ ); ja var, izvairīties arī no šāda stila,
  • neizmantot speciālos simbolus (piemēram, ! " # $ % & ' ( ) * /); tiesa gan lielākā daļa operētājsistēmas jau automātiski aizrādīs par šādu simbolu izmantošanu failu un folderu nosaukumos,
  • ar piesardzību izmantot lielos un mazos burtus (dažās operētājsistēmās "A" nav tas pats kas "a"),
  • ieteikums: izmantot angļu valodas nosaukumus un/vai saīsinājumus; datora kā iekārtas dzimtā valoda ir angļu valoda, un ar angļu valodas simboliem tam ir vieglāk tikt galā.

Kad esam izveidojuši mājas lapas failu struktūru, varam ķerties klāt pie pirmās lapas jeb faila izveides!

Pirmais HTML fails.

Pirms mēģināsim izveidot pirmo mājas lapu, kas mums uz ekrāna nodrukās tik ļoti slaveno frāzi "Hello World!", mēgināsim izveidot failu pašu par sevi. It kā vienkārši, bet ir pāris sīkumi, kas ir jāatcerās.

Atveriet teksta redaktoru, kuru esat izvēlējušies kā sava darba pamatprogrammu, un izveidojiet divus failiņus ar sekojošiem nosaukumiem:

  • index.html, kas būs jūsu mājas lapas pati pirmā lapa,
  • style.css, kurā glabāsies visa mājas lapas stila informācija.

Šo divu failu nosaukumus ieteicams ievērot un nekad nemainīt! Pārlūkprogrammas pēc noklusējuma index.html failu atpazīst kā mājas lapas pirmo un galveno failu, un jebkādas korekcijas šajā vietā var sagādāt nevajadzīgas problēmas vēlāk. Kas attiecas uz style.css failu, tas nav obligāts nosacījums, bet gan pieņemta norma.

Šo divu failu saglabāšanas procesā jāievēro pāris soļi, kas nedaudz atšķiras atkarībā no tā, kādu teksta redaktoru esat izvēlējušies, bet ideja saglabājas viena un tā pati:

  • definēt failus ar vajadzīgajiem failu paplašinājumiem manuāli vai izvēloties nepieciešamo formātu no krītošā jeb drop-down saraksta; atcerieties - ja nav speciālā failu formāta krītošajā sarakstā, faila paplašinājums jāpieraksta pašiem,
  • norādīt faila kodēšanas formātu kā UTF-8; tas ir ļoti svarīgi, lai nerastos problēmas ar nestandarta simbolu saglabāšanu failā (kā jau minēju, datora dzimtā valoda ir angļu valoda, un jebkurš simbols, kas atšķiras no standarta angļu alfabeta būtībā ir nestandarta simbols datoram).

Kad tas ir izdarīts, varam atvērt jaunizveidoto index.html failu rediģēšanai. Tikai pievērsiet uzmanību tam, kā jūs failu atverat. Windows operētājsistēmā pēc noklusējuma *.html failus ar dubultklikšķi atvērs pārlūkā. Tieši šī iemesla dēļ jūs varētu vēlēties strādāt ar programmām, kas pseciāli pielāgotas darbam ar mājas lapām, kur par šo problēmu nebūtu jāuztraucas. Jebkurā gadījumā centieties saglabāt šo uzstādījumu: pēc noklusējuma atvērt *.html failus pārlūkā, tas atvieglos testēšanas darbu.