Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

Kāpēc Hello World?

Frāze Hello World! (tulk. angļu val. Sveika, pasaule!) nav vienkārša programmētāju un/vai kodētāju muļķošanās. Šai frāzei ir kā sava vēsture tā arī praktiska nozīme.

Par frāzes izcelsmi ir dažādas variācijas: gan par tās radīšanas laiku, vietu, gan personu. Viennozīmīgs ir fakts, ka šo frāzi populāru padarīja pirmās augstalīmeņa programmēšanas valodas, precīzāk, nepieciešamība kādam tās iemācīt. Šī frāze kalpo kā piemērs lielākajā daļā programmēšanas valodu apmācību, kur nepieciešams nodemonstrēt triviālu programmas piemēru. Šāda frāze parasti ir ļoti viegli uztverama... kas gan var būt vienkāršāks, kā pasvēcināt pasauli?

Bet ar šīs frāzes vienkāršību viss nebeidzas. HTML valoda ir vienkārša salīdzinājumā ar citām datorvalodām, it īpaši ar programmēšanas valodām. Ļoti bieži programmēšanas vide nesastāv tikai no programmētājas uzrakstīta koda; nepieciešamas papildus bibliotēkas, ārējo resursu piesaiste (piemēram, dažādi ekrāni) u.c. Šo frāzi izmanto, lai izveidotu etalonprogrammu, kas testē sistēmas kopējo darbību. Var izklausīties muļķīgi, tomēr tas ir fakts, ka zema līmeņa programmēšanā darbības ar teksta izvadi uz ekrāna ir vienas no nokošākajām darbībām, uzsākot programmēšanu. Tieši tāpēc kā etalons kalpo tieši teksts evis kāds attēls - it kā vienkārši, bet tajā pašā laikā pietiekami kompleksa darbība, kas sevī slēpj krietni vairāk kā tikai vienkāršu burtu kombināciju.

Tomēr ir kāda kopīga lieta jebkurā datorvalodā, ko demonstrē šīs frāzes pielietojums testa programmiņās - sintakse jeb valodas pieraksts. Lai izveidotu pat pašu vienkāršāko programmu, kas nodrukā pašu vienkāršāko tekstu, nepieciešams uzrakstīt daudz dažādas papildus lietas, kas definē programmu pašu par sevi. Tas sevī iekļauj pieraksta demonstrēšanu... un pie valodas sintakses ir jāpierod.

Plašāk par šīs frāzes izmantojumu demonstrēšanas nolūkos datorpasaulē varat palasīt šeit. Tiesa, resurss gan ir angļu valodā!