Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

Kas tas tāds - Lorem Ipsum?

Frāze Lorem Ipsum ir tikai daļa frāzes. Pilnā variantā tā skan šādi:


Neque porro quisquam est qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit...

Tulkojumā no latīņu valodas tas skanētu šādi:


Nav neviena, kas mīlētu sāpes pašas par sevi, kāds, kurš tās meklētu vai vēlētos iegūt
tikai tāpēc, ka tās ir sāpes...

Šis ir tā saultais dummy teksts (netiešā tulkojumā no angļu val. "muļķības"), kuru izmanto drukātajos materiālos (arī papīra) kā tekstu, kas aizpilda tekstam paredzēto vietu, kad teksta vēl nav, bet nepieciešams saprast, kā teksts izskatīsies un kā "uzvedīsies" tam paredzētajā vietā.

Lai arī cik dumjš šis teksts nešķistu, pretēji tipiskajam uzskatam, tas nav vienkārši gadījuma teksts un tam ir sava vēsture. Tas ir vairāk kā 2000 gadus sens, šī teksta autors ir Marks Tullijs Cicerons, viens no slavenajiem Senās Romas filozofiem. Viņa grāmatā "De Finibus Bonorum et Malorum" (tulk. latīņu val. "Labā un ļaunā galējības"), kas stāsta par ētikas pamatprincipiem, šī frāze bija grāmatas "nagla", kas to padarīja populāru līdz par vēlajai renesancei 17.gs beigās! Visiem ļoti patika šo frāzi citēt, jo izklausījās sasodīti gudri!!

Iespieddarbos šo frāzi un tās saīsināto versiju virsrakstos sāka izmantot 16.gs pašā sākumā. tā nav mainīta, pielāgota vai speciāli tulkota; frāze ir saglabāta pilnīgi autentiska līdz pat šai baltai dienai! Frāze ir ar neitrālu saturu attiecībā pret jebkuru ticību, uzskatiem, tautību, reliģiju vai jebkādiem ētikas tikumiem. Apvienojot tās popularitāti, neitralitāti un tik ļoti patieso, kā arī dziļo domu, tā kļuva par etalonu visā pasaulē.

Ja mājas lapu veidošanā attīstīsiet savas prasmes tik tālu, ka sāksiet realizēt nopietnus biznesa projektus, silti ieteiktu šo frāzi atcerēties vai vismaz atcerēties, ka tāda eksistē, un izvairīties rakstīt dažādas muļķības nopietnās mājas lapās, lai tikai pārbaudītu, kāds izskatīsies teksts. Tas rada nevajadzīgu neslavu jums kā lapu veidotājiem un bieži biznesa pasaulē jociņus nesaprot, tāpēc labāk izmantot etalonu.

Plašāk par šī teksta izmantojumu un vēsturi varat palasīt šeit. Tiesa, resurss gan ir angļu valodā!