Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

SEO, kas tas tāds?

SEO ("Search Engine Optimizer", tulk. no angļu val. "meklēšanas dzinēja optimizētājs") ir rīki, kas, vienkāršoti izsakoties, nodarbojas ar interneta filtrāciju - meklēšanas rīki! Populārākos jau noteikti daudzi zina un ir dzirdējuši: Google, Yahoo, Bing u.c.

Kāds sakars SEO ar HTML?

"Izdariet tā, lai manu mājas lapu var viegli atrast Googlē!" Šādas frāzes ir dzirdētas tik ļoti bieži! Bet kas tad ir tas, kas liek Googlei atrast jebkuru lapu?

Vienkārši izsakoties - HTML! SEO "zirneklīši" caurām dienām "rāpo" cauri visam internetam un tā saturam, meklējot sakarības, saistības informācijā, kas atrodama. Tieši HTML ir tas, ko SEO "zirneklīši" redz. Paši jau redzējāt, kāds izskatās kods. Dators ir mašīna, kas saprot tikai kodus, programmēšanas valodas, sausus skaitļus un neko vairāk!

Un te mēs atgriežamies piejautājuma, kāpēc pareizs kods ir tik svarīgs. SEO savas darbības laikā skatās cauri kodam un meklē ne tikai tajā esošo informāciju bet gan saistības (struktūru), kāda eksistē starp šiem informācijas "krikumiem". Ja mājas lapa ir loģiski un pareizi sakārtota, "zirneklīšiem" ir ļoti viegli orientēties saturā un uztvert struktūru, tas momentā nozīmē lielāku varbūtību nokļūt Google vai kāda cita meklētāja rezultātu sarakstā! Nepareizs kods noved pie bezcerīgas "zirneklīšu" darbības izgāšanās. SEO necentīsies labot vai saprast kļūdas, kas atrodamas mājas lapā. Meklētājs vienkārši "uzšķaudīs" jūsu lapai un paskries tai garām, ja kods nebūs pareizs!

Ir arī dažādi muļķīgi pieņēmumi, ka SEO nesaprot atsevišķus tagus, neprot orientēties tabulās, to ir iespējams apmānīt ar īpašiem tagiem u.t.t. laikam ejot, visi SEO izstrādātāji ir attīstījuši savas tehnoloģijas. Protams, ir nepilnības, bet tās parasti ir niecīgas! Galvenais, kas jāievēro mājas lapu veidošanā, kad jāsāk domāt par attiecībām ar SEO ir viens: izmantojiet tagus tam, kam tie paredzēti, netaisiet bardaku kodā un labi pārdomājiet lapas struktūru!

Kā panākt, ka manu lapu atrod?

Protams, iepriekš minētie faktori ir viens no diviem svarīgākajiem faktoriem. Otrs faktors ir atsauces. Jo vairāk lapa iegūs atsauces un jo vairāk tā būs minēta citās lapās, jo lielākas izredzes, ka arī "zirneklīši" to atradīs! Vienā vārdā - popularitāte! Un šo faktoru noviltot ir ļoti grūti, tāpēc vismaz centieties turēt tīru un pareizi kodu.