Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

Koda validācija

Mūžīgais jautājums - kāpēc kodam vispār jābūt pareizam, t.. valīdam ("valid", tulk. no angļu val. "derīgs, likumīgs")?

Pirmkārt - kāpēc kaut ko tīšām rakstīt nepareizi, ja to var uzrakstīt pareizi? Likumi domāti, lai tos ievērotu. Ja nevari likumu ievērot, atrodi citu ceļu! Tieši šis ir galvenais princips, veidojot mājas lapas... īstenībā, arī programmējot!

Otrkārt, tam ir neizsakāmi svarīga loma attiecībā uz pareizu mājas lapas atspoguļošanu dažādos pārlūkos. Katrs pārlūka izstrādātājs savu programmu veido, kādu nu vien viņš grib. Ja nebūtu šie pareizuma noteikumi uz HTML/CSS valodām, katrs pārlūks interpretētu vienu un to pašu lapu savādāk. Interneta lapās iestātos pilnīgs haoss! Protams, ir kāds pārlūks, uz kuru šie noteikumi īsti ... neattiecas! Vēsturiski iegājies, ka Internet Explorer pārlūks ir vienīgais, kas neievēro starptautiskos nolikumus uz dažādiem HTML un it īpaši CSS un JavaScript standartiem, tādēļ arī ar šo pārlūku visiem dizaineriem ir vislielākās problēmas.

Trešais iemesls ir vairāk no dzīves. Ja kaut kas tiek darīts vai veidots, pareizi to izdarīt var mazāk dažādos veidos nekā nepareizi, t.i. kļūdīties var ar lielāku dažādību nekā izdarīt darbu pareizi dažādos variantos. tas pats ar HTML un CSS valodām. Kļūda var tikt interpretēta ļoti daudz un dažādās variācijās, pat ja izskatās, ka viss ir pareizi! Pēkšņi citā pārlūkā it kā pareizā vieta būs nepareiza! Bettikai pareizas metodes nodrošina izvairīšanos no šādām situācijām. Protams, atkal ar vienu izņēmumu... IE!

Kas ir atbildīgs par HTML un CSS standartiem?

Organizācija angliskajā nosaukumā World Wide Web Consortium (jeb saīsinājumā W3C) uzņemas atbildību par mājas lapu izstrādes rīku standartiem. Šiem standartiem, vairāk vai mazāk, seko visa pasaule.

Šī organizācija piedāvā arī HTML un CSS kodu validācijas iespējas. Mūsu gadījumā mūs interesē sekojošās:

Tie, kas veiksmīgi izturējuši HTML un/vai CSS validāciju, ir tiesīgi savā mājas lapā ievietot viņu piedāvātos attēlus, kas liecina par profesionālu mājas lapas izstrādi:

  • HTML Valid     HTML Valid     
  • CSS Valid     CSS Valid

Bet kas tik slikts nepareikzā kodā, ja viss izskatās pareizi?

Ļoti bieži esmu saskāries ar situācijām, kur uzpeld šāds jautājums. Atbilde atrodama trīs faktos:

  • man izdevās saskaitīt 10 dažādus pārlūkus, kas šobrīd eksistē, un noteikti tie nav visi, ir vismaz piecas dažādas operētājsistēmas, kur gandrīz nevienai nesakrīt iekļautie fonti un standarti... varu galvot, ka vismaz uz viena pārlūka kaut kas nebūs tik ļoti kārtībā, ka tas burtiski "leks acīs", vieglāk ir pārskatīt kodu, nevis 30 dažādas pārlūku un operētājsistēmu kombinācijas,
  • nepareizs kods moka tā saukto HTML/CSS kompilatoru ("phraser", tulk. no angļu val. "frāzētājs") jeb pārlūka daļu, kas tulko un reprezentē mājas lapas izskatu; tā uzdevums ir ne tikai censties to reprezentēt, bet arī mēģināt labot minimālas lietotāja radītas ķļudas (aizmirsti aizverošie tagi, trūkst triviālu simbolu u.c.), un jo vairāk pārlūkam jācīnās ar šādiem uzdevumiem, jo lēnāk lapa ielādējas... un tad jūs brīnāties, kāpēc lapas velkās!
  • trešais faktors ir saistīts ar SEO ("Search Engine Optimizer", tulk. no angļu val. "meklēšanas dzinēja optimizētājs") jeb tādiem rīkiem kā Google, Yahoo, Bing u.c.; tie ir interneta meklēšanas rīki. Šeit iestājas klusais vājprāts, bet par to nedaudz vairāk šeit.

Jebkurā gadījumā runa ir par kvalitāti!