Valters Celmiņš
© 2006 - 2011
Apmācība mājas lapu izveidē izmantojot xHTML 1.0 un CSS 2.1 valodas

Programmnodrošinājums

Kad runa ir par to, kādu programmu vislabāk izmantot, nekur un nekad nebūs viennozīmīgas atbildes - ar to jārēķinās gan man, gan lasītājiem. Šeit ieteiktās programmas galvenokārt ir veiksmīgākās no tām, ko esmu izmantojis es vai par kurām esmu dzirdējis labas atsauksmes. Te nebūt nav visas un te vēl jo mazāk minētas labākās!

Lai novērstu jebkādas domstarpības, uzreiz piebildīšu, ka personīgi pārzinu Windows operētājsistēmu un minimāli esmu strādājis ar Linux distribūcijām, tādēļ arī lielākā daļa no minētajām programmām būs no šīm pasaulēm, bet tas nenozīmē, ka citās operētājsistēmās neeksistē alternatīvas, jo HTML/CSS kodēšana ir operētājsistēmneatkarīga: nav nozīmes, kāda ir darba vide! Ja jums ir ērti, varat rakstīt HTML kodu kaut Symbian vidē uz sava mobilā telefona.

Sākšu ar to programmu uzskaitījumu, kas būtu derīgas kodēšanas daļai:

 • Notepad ir pati vienkāršākā un pieejamākā programma Windows operētājsistēmas lietotājiem. Ļoti triviāla teksta rediģēšanas programma, kas spēj nodrošināt minimālās nepieciešamās funkcijas, lai sāktu rkatīt HTML un CSS kodu. Rekomendēju sākumam, bet neiesaku pie šī varianta palikt ilgi; ar laiku jūsu mājas lapas sāks palikt aiz vien lielākas, līdz ar to arī kods pieaugs proporcionāli lapas apjomam - ar šīs programmas palīdzību būs grūti organizēt darbu lielos apjomos.
 • Notepad++ ir lielisks aizstājējs iepriekš minētajai programmas vectētiņa versijai. Pielāgota darbam ar teju vai jebkuru datorvalodu, daudz spraudņu jeb plug-in'u, kas dod plašākas iespējas koda rediģēšanā un darba organizēšanā. Darba vide pašā programmā ir viegli un plaši pielāgojama katra indivīda personīgajām vēlmēm. Piedevām, programma ir bezmaksas.
  Sīkāka informācija par šo programmu: http://notepad-plus-plus.org
 • Editplus ir neliela, speciāli mājas lapu veidošanai izstrādāta salīdzinošo lēta maksas programma. Pārdomāta darba vide, nepieciešamākās funkcijas, pielāgojamas iespējas, minimālas paplašinājumu iespējas - perfekta un askētiska programma šim mērķim, nekā lieka. Tiem, kam tuvāks minimālisms, šī programma varētu iet pie sirds labāk nekā Notepad++.
  Sīkāka informācija par šo programmu: http://www.editplus.com

Tā kā mājas lapu izstrāde nebūt neaprobežojas ar koda rakstīšanu, būs nepieciešamas arī kādas grafiskās apstrādes programmas:

 • Microsoft Paint līdzīgi kā Notepad ir Windows operētājsistēmu noklusētā programma, un arī līdzīgi kā Notepad, tas ir lielisks sākums, pie kura pieturēties nevajadzētu ilgi. Ja cilvēks ir prasmīgs, ar šo programmu var panākt neticami labus rezultātus, tomēr darbam nopietnos apjomos tā īsti nederēs.

 • GIMP lielākajai daļai varētu asociēties ar Linux operētājsistēmu, kam ir arī savs pamats - tā ir noklusējuma programma vairākās šīs operētājsistēmas distribūcijās. Tomēr šī ir vairāku platformu bezmaksas grafiskās apstrādes programma, kas lieliski noder nopietnāku mērķu sasniegšanai. Tiesa, daudzi cilvēki šo programmu nepelnīti zaimo, saucot par neveiksmīgi Adobe Photoshop pakaļdarinājumu, taču gribu atzīmēt, ka mājas lapu grafikas izstrāde nav tik daudz atkarīga no programmas, cik no mākslinieciskajām dotībām un pirkstu veiklības, kā arī spējām orientēties jūsu izvēlētajā darba vidē.
  Sīkāka informācija par šo programmu: http://www.gimp.org
 • http://www.veryicon.comAdobe rīki, šķiet, ir vispopulārākie grafiskie rīki uz doto brīdi jebkur, kur tiek pieminēti attēli. Photoshop ir iespējām bagātākais rastra grafikas 2D attēlu redaktors, Illustrator ir spēcīgs vektorgrafikas rīks, bet man vairāk gribētos izcelt Fireworks, kas ir speciāli izstrādāts rīks tieši mājas lapu dizainu veidošanai. Šie rīki, šķit, papildus jāreklamē nav un lielākai daļai vismaz kāds no šiem nosaukumiem būs dzirdēts. Tiesa, šie rīki ir maksas rīki.
  Sīkāka informācija, protams, Adobe mājas lapā: http://www.adobe.com
 • http://zyenth.deviantart.comCorelDraw ir vēl viens spēcīgs vektorgrafikas rīks. Tieši tā pat kā Adobe, arī šis ir maksas rīks un pieprasa augstas zināšanas, lai spētu to pārvaldīt. Pats gan neesmu ar to strādājis, bet ir redzēti lieliski rezultāti darbā arī ar šo rīku.
  Sīkāka informācija par Corel programmu paketēm: http://www.corel.com

Tālāk sekos pati trakākā daļa - interneta pārlūkprogrammas! Pilnīgi visi zemāk minētie pārlūki ir bezmaksas programmas. Pagaidām jums iespējams nezināmu apsvērumu dēļ silti iesaku apbruņoties ar visām zemākajām programmām:

 • Mozilla Firefox - nebaidīšos šo pārlūku nosaukt par mājas lapu dizaineru labāko draugu. Šis ir visdraudzīgākais pārlūks tieši tādā ziņā, ka tam ir neskaitāmi plug-in'i, kas atvieglo un ievērojami paātrina darbu jebkuram mājas lapu veidotājam, sākot no iesācēja un beidzot ar profesionāli. Papildus šai programmai iesaku izmantot sekojošos spraudņus:
  HTML Validator [atsauce] - palīdzēs ātri novērtēt mājas lapas koda sintakses pareizību un atbilstību standartiem,
  Web Developer [atsauce] - papildus rīku josla pārlūkā, ar kuras palīdzību iespējams aplūkot, atdalīt, izmērīt, izkontrolēt, mērogot (un ne tikai) jebko mājas lapā, neizsakāmi parocīgs rīks, lai meklētu un konstatētu dažādas kļūdas kā arī iemeslus, kādēl tās radušās,
  FireBug [atsauce] - spēcīgs rīks, ar kura palīdzību iespējams aplūkot dažādas norises, kas saistītas ar mājas lapas ielādi, ir iespējams pārlūkā pa taisno labot un atkļūdot kodu, aplūkot pārlūka interpretāciju koda apstrādē, teicams palīgs, kas paātrina darba gaitu,
  MeasureIt [atsauce] - vienkārši lineāls, kas mēra attālumus pikseļos, noderīgs tiem, kam darbā svarīga punktualitāte un nāvīga precizitāte,
 • Opera iespējams ir visprecīzākais pārlūks HTML un CSS koda interpretācijas ziņā, daudzu iemeslu dēļ atdzīstams par labāku savu ciltsbrāļu vidū, tomēr mājas lapu veidošanā visbargākais tiesnesis uz pareizību un precizitāti, • Google Chrome ir jaunākais un visstraujāk popularitāti iekarojošais interneta pārlūks, kas daudzējādā ziņā ir uzskatāms par sīvu Mozilla Firefox konkurentu, • Safari ir Apple produkciju un Mac OS operētājsistēmu pārstavošs pārlūks, kas pieejams arī uz Windows platformas, • Internet Explorer ir visbriesmīgākais pārlūks no visiem, bet, diemžēl, viens no vēl jo projām populārākajiem visā pasaulē, tādēļ to nerespektēt nedrīkst; par to, kādēļ tas ir visbriesmīgākais pārlūks, laika gaitā stāstīšu vēl daudz un dikti, bet šobrīd jums vajadzētu rēķināties, ka, atšķirībā no pārējiem pārlūkiem, ar vienu IE versiju jums uz datora būs par maz!
  MultipleIE [atsauce] - šī bezmaksas programmu pakete nodrošinās vairāku Internet Explorer versiju klātesamību uz jūsu datora, papildus tai vajadzētu nodrošināties arī ar kādu jaunāku IE versiju.